Ferie zimowe to czas, kiedy wyjeżdżamy całą rodziną na wypoczynek. Bardzo często zostawiamy wtedy swoje mieszkanie bez opieki. Dlatego za wczasu dobrze jest przemyśleć jak zabezpieczyć mieszkanie przed wyjazdem na ferie, tak by po powrocie nie zastała nas niemiła niespodzianka w postaci np. zalanego mieszkania lub np. pożaru spowodowanego nie wyłączonym żelazkiem. Poniżej postaramy się podać kilka rzeczy na które warto zwrócić uwagę przed nieco dłuższym wyjazdem. Dzięki temu nasz wyjazd upłynie pod znakiem relaksu i odpoczynku.
1.Ubezpiecz się
To rozwiązanie daje chyba największy komfort bezpieczeństwa. Wykupiona polisa w razie jakiegokolwiek włamania czy kradzieży pozwala bowiem na skuteczne odzyskanie środków za utracone lub uszkodzone mienie. Obecnie na rynku działa wiele firm ubezpieczeniowych, dlatego wcześniej warto zrobić rozeznanie i wybrać ofertę najbardziej dogodną dla nas.
2.Zakręć gaz i wodę
Przed samym wyjazdem pamiętaj o tym, aby zakręcić gaz i wodę w zaworach głównych. Dzięki temu ryzyko ulatniania się gazu, niekontrolowanego wypływu wody w razie awarii, na przykład pękniętego wężyka spłuczki ect., ograniczysz do minimum.
3. Wyłącz urządzenia elektryczne z kontaktu.
Mimo, że wiele urządzeń w domu posiada tryb Standby (dzięki temu gdy np. telewizor jest włączony w tym trybie, szybciej się uruchamia.) to nie oznacza to że wtedy nie pobiera energii. Wręcz przeciwnie telewizor, sprzęt grający czy inne urządzenia w trybie Standby w dalszym ciągu pobierają energię powodując wyższe rachunki za prąd. Oznacza to, że warto wyłączyć je z kontaktu nawet wtedy, gdy wyjeżdżamy na krótszy wypoczynek , ponieważ pozwoli to zaoszczędzić pieniądze na rachunku energetycznym oraz uniknąć przepięć np. w przypadku burz, czy nagłych skoków napięcia.
4.Lodówka
Jeśli odpoczynek ma trwać dwa tygodnie przed wyjazdem powinniśmy wyłączyć lodówkę z kontaktu. Wcześniej powinniśmy pamiętać o opróżnieniu jej a ewentualne zapasy możemy przekazać np. znajomym czy sąsiadom lub rodzinie. Dodatkowym plusem tego faktu będzie rozmrożona lodówka, która po krótkim czyszczeniu nabierze potrzebnej świeżości. Podczas wyjazdu naszej nieobecności lodówka nie ulegnie awarii i nasze jedzenie zepsuje się. Zaoszczędzimy też na prądzie.
5. Wyłącz ogrzewanie
Przed wyjazdem na ferie warto też pomyśleć o ogrzewaniu. Korzystając z nowoczesnego kotła gazowego albo na paliwa stałe, zapewne możesz ustawić go w tryb wakacyjny. Dzięki temu urządzenie będzie nadal działało, ale będzie generowało niższą temperaturę, co pozwoli nie tylko uniknąć nadmiernego wyziębienia pomieszczeń, ale umożliwi oszczędności na rachunku grzewczym. Gdy mieszkasz w bloku, przykręć termostat na niższy stopień, ale nie wyłączaj ich całkowicie.
6. Zabezpiecz się przed złodziejami
Włamanie do mieszkania podczas pobytu na wakacjach to jedna z głównych spraw, która może spędzać nam sen z powiek podczas odpoczynku. Możemy się jednak przed tym skutecznie zabezpieczyć. Poprośmy zaufaną nam osobę o to by regularnie odwiedzała nasz dom podczas naszej nieobecności. Przy okazji może też podlać np. kwiatki, sprawdzić, czy nie dzieje się nic niepokojącego. Z pomocą może przyjść nam także nowoczesna technika. Obecnie na rynku dostępne są już powszechnie systemy ochrony czy sterowania np. światłem co da wrażenie ciągłej obecności gospodarzy. Nowoczesny monitoring pozwoli nam natomiast samodzielnie obserwować nasze mieszkanie podczas naszej nieobecności przez Internet. Coraz powszechniejszy staje się również montaż systemów alarmowych połączonych z agencjami ochrony, które na miejscu pojawią się po upływie zaledwie kilku minut od otrzymania sygnału alarmowego.
Na stronie mieszkanieipraca.pl wykorzystujemy pliki cookies. Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie i przetwarzanie ich w Twojej przeglądarce.
Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności i cookies.