Jak nie dać się oszukać przy wynajmie lub kupnie mieszkania?
Astronomiczne wysokie zaliczki, nieprecyzyjne i budzące wątpliwości zapisy w umowie, widzialne gołym okiem różnice w opisie ogłoszenia nieruchomości do kupna (czy też na wynajem) a rzeczywistością, to tylko niektóre pułapki jakie czekają na osoby poszukujące własnych czterech kątów. Nawet z pozoru najbardziej idealna oferta może okazać się największą pomyłką Twojego życia, dlatego też dziś podpowiemy Ci na co zwrócić uwagę poszukując mieszkania na wynajem, a także przed czym się przestrzegać przeglądając oferty sprzedaży mieszkań.
Wydawało Ci się, że nieuczciwe praktyki omijają szerokim łukiem rynek nieruchomości? Nic bardziej mylnego! Mimo, że w zdecydowanej większości przypadków (a zwłaszcza przy sprzedaży domów czy kupnie mieszkań) w grę wchodzą naprawdę duże kwoty, które tak nawiasem mówiąc stale rosną, to również tutaj można natknąć się na oferty wystawiane przez osoby, które chcą wzbogacić się na niewiedzy potencjalnych zainteresowanych.
Rodzi się więc pytanie: Jak ustrzec się przed ewentualnymi problemami, które mogłyby sprawić, że zakup lub też wynajem mieszkania czy domu otworzy istną puszkę Pandory? Najlepiej stosować się do 6 poniższych wskazówek.
1. Upewnij się czy zastana rzeczywistość zgadza się z ogłoszeniem dotyczącym nieruchomości
Opis w Internecie zawsze brzmi obiecująco, jednak nie zawsze znajduje on potwierdzenie w rzeczywistości. Jeśli "zielona okolica z dala od miejskiego zgiełku" okazała się niewielkim skwerkiem, a "duża sypialnia z widokiem na panoramę miasta" ma mniej niż 10 m², to Twoja czujność powinna zostać wzmocniona. Jeżeli mieszkanie mimo wszystko Ci się podoba, to bynajmniej nie musisz z niego rezygnować, w zamian wykorzystaj widoczne gołym okiem różnice do negocjacji ceny za jego wynajem.
2. Nie bój się prosić o dokumentację
Przychodząc na prezentację dotyczącą wynajmu domu lub mieszkania pamiętaj o tym, że zawsze masz prawo zażądania możliwości zobaczenia aktu własności mieszkania potwierdzającego, że dana osoba faktycznie jest jego właścicielem, a także odpisu z księgi wieczystej czy też jej numeru. Proszenie o tego typu dokumenty do wglądu nie jest bynajmniej nietaktem - w końcu jako osoba ponosząca comiesięczne koszty musisz mieć pewność z kim podpisujesz umowę.
3. Zapytaj o możliwość wprowadzania zmian w mieszkaniu
O ile w przypadku sprzedaży mieszkań tylko i wyłącznie od przyszłego właściciela zależy to, czy zdecyduje się na jego remont lub też zmianę aranżacji i jak w efekcie będzie się prezentować dane lokum, o tyle przy wynajmie mieszkania kwestia ewentualnych poprawek jest nieco bardziej skomplikowana. Wszelkie ewentualne modyfikacje muszą być konsultowane z właścicielem mieszkania i nie mogą być przeprowadzane bez jego wyraźnej zgody, dlatego też dobrze jest zapytać o tą kwestię już podczas pierwszych rozmów.
4. Poproś o szczegółowe wyliczenie wysokości comiesięcznych opłat
Jeśli chcesz by już od samego początku mieć jak najmniej problemów wynikających z niedomówień, to koniecznie pamiętaj o tym, aby poprosić osobę oferującą wynajem mieszkań o szczegółowe wyliczenie wysokości comiesięcznych opłat, a także o tym by wspólnie z nią ustalić najbardziej dogodną formę płatności.
5. Pamiętaj o sporządzeniu protokołu zdawczo-odbiorczego
Zapewnienia właściciela co do świadomości wystąpienia zniszczeń będących dziełem poprzednich lokatorów nie powinny być dla Ciebie równoznaczne z tym, że po jakimś czasie jego pamięć nie okaże się być ulotna i nie będzie domagał się od Ciebie pokrycia kosztów ich naprawy. Znacznie lepszą praktyką jest sporządzenie protokołu zdawczo-odbiorczego, w którym spisany powinien zostać nie tylko stan liczników, ale też poszczególne sprzęty posiadające chociażby najmniejsze zniszczenia.
6. Sprawdź czy umowa nie zawiera kruczków prawnych
Zarówno kupno mieszkań, jak i wynajem domu nie może obejść się bez... dokładnego przeczytania umowy, bowiem to właśnie tutaj często kryją się niezbyt przyjemne w skutkach niespodzianki. Właściwie sporządzony dokument powinien zawierać nie tylko dane osobowe właściciela i najemcy (lub kupującego), ale też adres oraz metraż mieszkania, ustalenia dotyczące okresu wypowiedzenia i/lub daty przekazania kluczy oraz udostępnienia domu, zapisy dotyczące kaucji, wysokość comiesięcznych opłat, jak i również szczegóły dotyczące napraw oraz dodatkowe załączniki (chociażby w formie wspomnianego wcześniej protokołu oraz zdjęć).
Stosowanie się do tych wskazówek sprawi, że cały proces wynajmu obejdzie się bez nieoczkiwanych zwrotów akcji, a Ty przez cały okres wynajmu będziesz czuć się pewnie i bezpiecznie w swoim nowym domu.
Na stronie mieszkanieipraca.pl wykorzystujemy pliki cookies. Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie i przetwarzanie ich w Twojej przeglądarce.
Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności i cookies.